Девето издање конференције SEEDIG коју организује South Eastern European Dialogue on Internet Governance – SEEDIG (Дијалог о управљању интернетом Југоисточне Европе) одржано је 25. и 26. новембра у Београду. Реализацију догађаја подржао је већи број међународних, регионалних и локалних организација укључујући Фондацију „Регистар националног интернет домена Србије“ (РНИДС), у својству суорганизатора.
Конференцији која се ове године одржала под слоганом SEE Potential: Digital Turning Points and Responsible Governancе, претходила је SEEDIG школа за младе (SEEDIG Youth School) одржана 24. новембра у просторијама Мисије OEBS-а у Србији током које је радионицу на тему сајбер безбедности за нетехничка лица одржала Дијана Милутиновић из РНИДС-а. Тридесетак младих људи, студента и професионалаца на почетку каријере, из 13 земаља Југоисточне Европе одабраних да буду полазници, кроз интерактивну сесију и решавање хипотетичке кризне ситуације имало је прилике да сазна какву улогу у таквој ситуацији играју техничка лица, какву правници, комуниколози и какве одлуке мора да донесе менаџмент. Захваљујући бројним питањима која су полазници поставили, сазнали су како функционише регистар домена, колико је значајна инфраструктура коју чува и одржава, како функционише мрежа овлашћених регистара, распитивали су се о улози међународних организација каква је ICANN, o у улози и значају ЦЕРТ-ова, значају институција које штите права на приватност итд.
Сајбер безбедност била је тема и другог дана конференције SEEDIG, 26. новембра, заједно са темама остваривања и кршења дигиталних права у региону Југоисточне Европе, јавно-приватног партнерства Савета Европе са бизнисима, спречавања злоупотребе вештачке интелигенције и спремности земаља региона на имплементацију прописа Европске уније (DSA, DMA).
Конференција је 25. новембра отворена сесијом чији је домаћин био Савет Европе, а која је била посвећена Дигиталној агенди овог тела. Сесија је уследила одмах након поздравних говора које су упутили представници SEEDIG-а, Секретаријата Форума за управљање интернетом Уједињених нација (IGF), Мисије OEBS-а у Србији и други. Током дана разговарало се и о регулаторним, али и техничким питањима те је било речи о интернационализованим називима домена, имплементацији IPv6 у региону, а дат је и пресек стања интернет слобода, причало се о Глобалном дигиталном споразуму, а премијерно је представљена и нова иницијатива Коалиција за дигиталну инклузију (CODI) чији је циљ да фокус универзалног приступа интернету за све кориснике постави још даље и шире од интернационализованих назива домена и Универзалне прихватљивости.
Догађај је преношен уживо, а снимци су доступни на следећим линковима: