Deveto izdanje konferencije SEEDIG koju organizuje South Eastern European Dialogue on Internet Governance – SEEDIG (Dijalog o upravljanju internetom Jugoistočne Evrope) održano je 25. i 26. novembra u Beogradu. Realizaciju događaja podržao je veći broj međunarodnih, regionalnih i lokalnih organizacija uključujući Fondaciju „Registar nacionalnog internet domena Srbije“ (RNIDS), u svojstvu suorganizatora.
Konferenciji koja se ove godine održala pod sloganom SEE Potential: Digital Turning Points and Responsible Governance, prethodila je SEEDIG škola za mlade (SEEDIG Youth School) održana 24. novembra u prostorijama Misije OEBS-a u Srbiji tokom koje je radionicu na temu sajber bezbednosti za netehnička lica održala Dijana Milutinović iz RNIDS-a. Tridesetak mladih ljudi, studenta i profesionalaca na početku karijere, iz 13 zemalja Jugoistočne Evrope odabranih da budu polaznici, kroz interaktivnu sesiju i rešavanje hipotetičke krizne situacije imalo je prilike da sazna kakvu ulogu u takvoj situaciji igraju tehnička lica, kakvu pravnici, komunikolozi i kakve odluke mora da donese menadžment. Zahvaljujući brojnim pitanjima koja su polaznici postavili, saznali su kako funkcioniše registar domena, koliko je značajna infrastruktura koju čuva i održava, kako funkcioniše mreža ovlašćenih registara, raspitivali su se o ulozi međunarodnih organizacija kakva je ICANN, o u ulozi i značaju CERT-ova, značaju institucija koje štite prava na privatnost itd.
Sajber bezbednost bila je tema i drugog dana konferencije SEEDIG, 26. novembra, zajedno sa temama ostvarivanja i kršenja digitalnih prava u regionu Jugoistočne Evrope, javno-privatnog partnerstva Saveta Evrope sa biznisima, sprečavanja zloupotrebe veštačke inteligencije i spremnosti zemalja regiona na implementaciju propisa Evropske unije (DSA, DMA).
Konferencija je 25. novembra otvorena sesijom čiji je domaćin bio Savet Evrope, a koja je bila posvećena Digitalnoj agendi ovog tela. Sesija je usledila odmah nakon pozdravnih govora koje su uputili predstavnici SEEDIG-a, Sekretarijata Foruma za upravljanje internetom Ujedinjenih nacija (IGF), Misije OEBS-a u Srbiji i drugi. Tokom dana razgovaralo se i o regulatornim, ali i tehničkim pitanjima te je bilo reči o internacionalizovanim nazivima domena, implementaciji IPv6 u regionu, a dat je i presek stanja internet sloboda, pričalo se o Globalnom digitalnom sporazumu, a premijerno je predstavljena i nova inicijativa Koalicija za digitalnu inkluziju (CODI) čiji je cilj da fokus univerzalnog pristupa internetu za sve korisnike postavi još dalje i šire od internacionalizovanih naziva domena i Univerzalne prihvatljivosti.
Događaj je prenošen uživo, a snimci su dostupni na sledećim linkovima: