Интернет друштво Србије je, у сарадњи са Дипло фондацијом и Управом за Дигиталну агенду, 16. новембра 2012. у Дому омладине Београда организовало трибину о управљању Интернетом, у вези предстојеће Светске конференције о међународним телекомуникацијама (WCIT) која се у децембру одржава у Дубаиу. Тема WCIT-а ће бити ревизија постојећег Међународног телекомуникационог споразума (ITR - International Telecom Regulations) из 1988. године, који служи као оквирни глобални споразум који уређује принципе управљања међународним саобраћајем гласа, слике и података. Проблематика на WCIT-у, на коме ће се обликовати нова регулатива, веома је комплексна и може имати значајне последице које се тренутно и не могу до краја сагледати.
Панелисти су били Слободан Марковић, саветник државног секретара за телекомуникације и информационо друштво, Жељка Desiree Милошевић из Интернет Друштва Србије, Драгомир Васиљевић, председник Управног Одбора РНИДС-а, Дејан Цветковић, Regional Technology Officer у Мајкрософту и Александар Милосављевић из ЕУнет-а, као представник Технолошке интернет заједнице, а скуп је модерирао Владимир Радуновић, координатор образовних програма е-дипломатије у Дипло фондацији.
Основне теме панела су биле:
• Ко тренутно управља Интернетом? (процеси, актери и утицај, значај мултиактерског приступа политикама...)
• ITR - прошлост, садашњост и (могућа) будућност (формат, садржај, смисао и политички значај)
• Србија у процесу (позиција, процес и консултације, улога, значај и могућности Србије у преговорима)
Један од закључака панела је био да би делегацију која ће представљати Републику Србију на WCIT-у требало проширити, тако да осим представника министарства у њој буду заступљени представници и других групација и организација, заинтересованих (и одговорних) за ову проблематику, што су приликом формирања својих делегација учиниле и неке друге државе. Процес рада на ITU конференцији је веома динамичан, па делегације стално морају да се консултују о ставовома, разматрајући све евентуалне последице, и добро је имати могућност сагледавања свих проблема из више углова. Из тог разлога, делегација САД-а ће на овој конференцији, на пример, имати преко 100 чланова. С обзиром на проблематику, било је речи о томе да и РНИДС са једним својим представником званично учествује у нашој делегацији.
Делегација Републике Србије на WCIT–у ће углавном следити ставове држава чланица ЕУ, са посебном подршком делу регулативе који гласи „да је обавеза држава да нумерацију која им је додељена користе у сврху за коју им је додељена“, што је за Србију посебно важно због ситуације везане за Косово.