Internet društvo Srbije je, u saradnji sa Diplo fondacijom i Upravom za Digitalnu agendu, 16. novembra 2012. u Domu omladine Beograda organizovalo tribinu o upravljanju Internetom, u vezi predstojeće Svetske konferencije o međunarodnim telekomunikacijama (WCIT) koja se u decembru održava u Dubaiu. Tema WCIT-a će biti revizija postojećeg Međunarodnog telekomunikacionog sporazuma (ITR - International Telecom Regulations) iz 1988. godine, koji služi kao okvirni globalni sporazum koji uređuje principe upravljanja međunarodnim saobraćajem glasa, slike i podataka. Problematika na WCIT-u, na kome će se oblikovati nova regulativa, veoma je kompleksna i može imati značajne posledice koje se trenutno i ne mogu do kraja sagledati.
Panelisti su bili Slobodan Marković, savetnik državnog sekretara za telekomunikacije i informaciono društvo, Željka Desiree Milošević iz Internet Društva Srbije, Dragomir Vasiljević, predsednik Upravnog Odbora RNIDS-a, Dejan Cvetković, Regional Technology Officer u Majkrosoftu i Aleksandar Milosavljević iz EUnet-a, kao predstavnik Tehnološke internet zajednice, a skup je moderirao Vladimir Radunović, koordinator obrazovnih programa e-diplomatije u Diplo fondaciji.
Osnovne teme panela su bile:
• Ko trenutno upravlja Internetom? (procesi, akteri i uticaj, značaj multiakterskog pristupa politikama...)
• ITR - prošlost, sadašnjost i (moguća) budućnost (format, sadržaj, smisao i politički značaj)
• Srbija u procesu (pozicija, proces i konsultacije, uloga, značaj i mogućnosti Srbije u pregovorima)
Jedan od zaključaka panela je bio da bi delegaciju koja će predstavljati Republiku Srbiju na WCIT-u trebalo proširiti, tako da osim predstavnika ministarstva u njoj budu zastupljeni predstavnici i drugih grupacija i organizacija, zainteresovanih (i odgovornih) za ovu problematiku, što su prilikom formiranja svojih delegacija učinile i neke druge države. Proces rada na ITU konferenciji je veoma dinamičan, pa delegacije stalno moraju da se konsultuju o stavovoma, razmatrajući sve eventualne posledice, i dobro je imati mogućnost sagledavanja svih problema iz više uglova. Iz tog razloga, delegacija SAD-a će na ovoj konferenciji, na primer, imati preko 100 članova. S obzirom na problematiku, bilo je reči o tome da i RNIDS sa jednim svojim predstavnikom zvanično učestvuje u našoj delegaciji.
Delegacija Republike Srbije na WCIT–u će uglavnom slediti stavove država članica EU, sa posebnom podrškom delu regulative koji glasi „da je obaveza država da numeraciju koja im je dodeljena koriste u svrhu za koju im je dodeljena“, što je za Srbiju posebno važno zbog situacije vezane za Kosovo.