Већ 13 година су називи .срб домена доступни за регистрацију, а шесту годину Фондација „Регистар националног интернет домена Србије“ (РНИДС) поводом рођендана .срб домена дарује кориснике интернета новим фонтовима српске ћирилице намењеним пре свега екранском приказу. Писмо Манумент РНИДС, креирано у сарадњи са организацијом Типометар, биће представљено 27. јануара од 10 часова у Универзитетској библиотеци „Светозар Марковић“. Заинтересовани догађају могу присуствовати уз обавезну регистрацију на следећем линку, или могу пратити програм уживо на Јутјуб каналу РНИДС-а.
Манумент РНИДС
Типографско писмо Манумент инспирисано је класичним гротеск сансерифима, уз елементе хуманистичких сансерифа, који се огледају у оштрим, вертикалним сечењима потеза, складнијим пропорцијама и нешто већем контрасту у дебљинама потеза. Док поједина слова имају форме инспирисане класичним, ту су и она која обликом сугеришу да припадају савременим писмима овог типа, што писмо Манумент чини фином варијацијом на тему гротеска.
Реч је о богатој фамилији фонтова – чак 14 тежина, која ће моћи бесплатно да се преузме на веб-сајту РНИДС-а и веб-сајту иманаћирилици.срб.
Писмо ће представити аутор, Лазар Ракоњац, графички дизајнер из Београда. Лазар је 2016. године започео студије на Факултету примењених уметности, на смеру Графика и књига. Након завршетка основних студија, наставио је образовање на мастер програму истог факултета, са фокусом на дизајн типографских писама. Поред студија, активно се бави графичким дизајном и тренутно је запослен у београдском дизајн студију „Април“.
Језички модели у служби дигиталног идентитета српског културног наслеђа
Кратко предавање на тему „Језички модели у служби дигиталног идентитета српског културног наслеђа“ одржаће Василије Милновић, руководилац Центра за науку Универзитетске библиотеке. Говориће о резултатима великих пројеката у којима је учествовала Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“ (УБСМ), а који се тичу ћирилских корпуса и колекција у контексту нових иновативних технологија и дигиталног окружења. У фокусу излагања биће велика европска акција COST CA16204 – Distant Reading for European Literary History и актуелни локални пројекти одатле произашли и колекција Претражива, у којој се налази преко милион страница ћирилских текстова. Предавач ће промишљати могућности тренирања вештачке интелигенције на квалитетним језичким корпусима српског књижевног језика.
Василије Милновић је докторирао на новосадском Филозофском факултету, ангажован је на писању и имплементацији пројеката из области науке, е-науке, дигиталне хуманистике, културе. Редовно објављује у стручној периодици радове из дигиталне хуманистике, библиотекарства и информационих наука, а његови радови објављивани су у престижним међународним часописима и индексирани су на међународним листама референци. Члан је LIBER (Association of European Research Libraries) Digital Scholarship and Digital Cultural Heritage Collections Working Group и члан Управног одбора Института за српску књижевност и уметност задужен за Дигиталну хуманистику.
Интернационализовани називи домена и модерне технологије
Током догађаја биће представљен и веб-сајт иманаћирилици.срб. Веб-сајт је иницијално развијан током хакатона који су РНИДС и компанија Quantox Technology заједнички организовали у новембру 2023. године. Задатак хакатона био је да екипе развију веб-сајт на ком ће се наћи различити ресурси – од фонтова до упутстава и инспиративних информација, који помажу да се лакше користи ћириличко писмо у дигиталном окружењу. Током протеклих годину дана једна од победничких екипа даље је радила на развоју и испоручила веб-сајт чија је идеја да буде платформа заједнице на којој се размењују знања, ресурси, идеје и примери за употребу ћирилице на интернету.
У завршници догађаја Душан Стојичевић, заменик председника Управног одбора РНИДС-а биће саговорник Дијане Милутиновић, РНИДС, а предмет разговора биће положај интернационализованих назива домена (IDN) на светској сцени, питање Универзалне прихватљивости, и IDN-ови у светлу развоја модерних технологија, пре свега вештачке интелигенције. Разговараће се о томе да ли је доменска индустрија довољно респонзивна према новим технологијама и да ли баш ослањање на исте може да понуди решење за неке од проблема са којима се суочавају интернационализовани називи.
.срб домен и РНИДС фонтови
Регистрација домена .срб почела је 27. јануара 2012. године. До данас су готово све земље у којима се користи ћириличко писмо омогућиле регистрацију назива домена и на ћирилици, а .срб је други ћирилички национални интернет домен највишег нивоа (ccTLD) на свету.
Последњих неколико година РНИДС обележава овај важан датум поклањањем ћириличких фонтова намењених екранском приказу, дигиталним форматима, али и штампи. До сада је поклоњено пет писма – Ареал РНИДС, Орто РНИДС, Лингва РНИДС, Етар РНИДС и Нео Гео РНИДС, која корисници могу да преузму на следећем линку.