Последњег дана септембра организован је први заједнички Бизнис клуб са Нишким кластером напредних технологија (NiCAT). Бизнис клуб је осмишљен као низ догађаја које ће Кластер организовати у сарадњи са Фондацијом „Регистар националног интернет домена Србије“ (РНИДС). Циљ Бизнис клуба је да окупи не само компаније чланице Кластера које размењују искуства у пословању, већ и шири круг предузећа којима је добродошла експертска размена знања приликом дигитализације пословања.
Током догађаја 30. септембра који је окупио менаџмент компанија чланица Кластера, представиле су се две нове фирме чланице, а у наставку је било речи о важним темама за пословање у дигиталном окружењу – заштити DNS-а и трендовима у пословању које је изнедрио начин рада током пандемије.
Жарко Кецић, руководилац ИКТ сектора РНИДС-а, говорио је о заштити DNS-a и рекао да бројна веома успешна предузећа која улажу у заштиту свог пословања, заштиту система и инфраструктуре од напада сајбер криминалаца, забораве да заштите своје називе домена који су најчешће први на удару. Подаци објављивани последњих година показују да је готово две трећине хакерских напада реализовано управо злоупотребом DNS-a. Кецић је објаснио како систем назива домена заправо функционише, како се најчешће реализују напади и које су слабе тачке. Такође, он је нагласио безбедносни значај исправне конфигурације DNS сервера, али и објаснио које још опције заштите постоје – од закључавања домена до DNSSEC дигиталног потписивања. Кецић је са задовољством закључио, након кратке анализе DNS конфигурација назива домена чланица NiCAT-a, да готово све компаније имају добро конфигурисане DNS сервере, те упутио предлоге како да додатно обезбеде своје ресурсе за онлајн пословање.
О томе какви су трендови на тржишту рада, посебно у ИТ сектору, говорио је Марко Вучетић, PR компаније Poslovi.Infostud /helloworld.rs. Он је говорио о томе колико је растао удео огласа за рад од куће (remote) током последње две године, како хибридни рад или рад од куће чине послодавце у ИТ сектору атрактивнијим, али и о резултатима истраживања портала helloworld.rs о разлозима за промену радног места и брзини флуктуације кадра у том сектору.
Остатак вечери био је намењен дружењу и умрежавању, а разговарало се и о темама покренутим током званичног дела програма.
Нишки кластер напредних технологија има 29 компанија чланица које послују у области информационих технологија, механичког инжењеринга, електронике и аутоматизације, као и развоја савремених медицинских уређаја, а чланови кластера су и 4 универзитета и 3 регионалне институције.