Панел дискусија "Како постати ИТ предузетник у Србији?“ одржана је у оквиру "Стартит феста" 17. маја у Културном центру "Град" у Београду. Овом приликом млади програмери, дизајнери и појединци заинтересовани за покретање сопственог бизниса у области информационих технологија, разговарали су са стручњацима из области права, књиговодства и финансија.
Панел дискусија је одржана под покровитељством и у организацији Регистра националног интернет домена Србије (РНИДС) са циљем да помогне и олакша свима који желе да се баве ИТ предузетништвом.
„Млади који се баве новим технологијама и покрећу startup-ове не запошљавају само себе већ стварају нова радна места и доносе иновације“, рекао је Слободан Марковић, саветник за ИКТ политике и односе са интернет заједницом РНИДС-а. Он је истакао да процес развијања нових технологија и пословања на Интернету у Србији долази у сукоб са домаћим законодавним оквиром. „Људи су на овој дискусији имали прилику да добију директне одговоре и стручне савете за проблеме у свакодневном суочавању са компликованим процедурама и то им је било најкорисније“, додао је Марковић.
Као један од навећих проблема који онемогућавају бржи развој ИТ предузетништва у Србији, Милан Трбојевић из књиговодствене фирме „Књишки мољац“ навео је ограничено функционисање Pay Pal система у Србији. „То што људи из Србије не могу да примају новац преко Pay Pal-а у пракси значи да ми не можемо да извозимо и то је велики проблем за предузетнике овде“, рекао је Трбојевић. Немогућност коришћења електронске документације и обавезе достављања гомиле папира и штампаних докумената, такође успоравају предузетничке иницијативе и демотивишу људе у Србији, додао је Трбојевић.
У разговору са Жарком Птичеком - ИТ адвокатом, учесници дискусије су имали прилике да разреше своје бројне правне дилеме, док је о могућностима Интернета за развој пословања говорио Ђорђе Кривокапић из организације "Share Defense". „Startup-ови су заправо саставни део Интернета који омогућавају да он буде слободан и да бројне услуге на њему буду бесплатне за све људе. Без обзира на то да ли се неки startup налази у Мозамбику, Сан Франциску или Београду, Интернет је тај који му омогућава излазак на глобално тржиште“, рекао је Кривокапић и додао да иако можда немају исту почетну позицију као у развијенијим земњама, startup-ови из Србије ипак имају далеко веће шансе за развој него што је то био случај пре 10 или 15 година.
Осим питања правне и финансијске природе, учеснике дискусије интереовало је и то како могу избећи двоструко опорезивање, које су основне процедуре при покретању бизниса, шта је то паушално опорезивање као и које су цене оснивања фирме у Србији.
О ИТ предузетништву и многим другим темама разговарало се од 15. до 19. маја у Београду, када је одржан "Стартит фест"- петодневни фестивал о startup-овима и предузетништву у организацији SEE ICT-a.