Привредна комора Србије је, у сарадњи са Међународном организацијом за заштиту жигова (INTA) и Фондацијом „Регистар националног интернет домена Србије“ (РНИДС), 21. септембра, организовала округли сто о примени Уредбе о заштити права интелектуалне својине. Ова актуелна тема је окупила представнике царине, полиције, тужилаштва, тржишне инспекције, интернет провајдере, носиоце права интелектуалне својине, као и привреднике који се баве електронском трговином.
У дискусији су запажена излагања имали Дејан Ђукић, руководилац Сектора за опште и правне послове у РНИДС-у, и Милан Милојевић из INTA Одбора за борбу против кривотворења, подгрупа за источну Европу и централну Азију, који су указали на специфичности заштите права интелектуалне својине на Интернету.
Нова уредба, која је почела да се примењује почетком септембра, усклађена је са европским прописима и детаљније регулише подношење захтева за предузимање мера и поступак одлучивања по захтевима носилаца права. Новина је што су обухваћени и поступци са малим пошиљкама у поштанском саобраћају. Имајући у виду да се у ери електронске трговине и масовне куповине робе преко Интернета, у малим пошиљкама појављује велики проценат фалсификованих производа, закључено је да њихова контрола представља посебан изазов. Заштита права интелектуалне својине један је од задатака Управе царина приликом надзора робе код увоза и спроводи се за робне марке, моделе, патенте, ауторска и друга права.
У случају сумње да роба која се увози повређује права интелектуалне својине, царинске власти робу привремено задржавају, а ако се у поступку утврди да је дошло до повреде права, кривотворена роба се одузима и уништава. Ове године уништено је око милион артикала, што није учињено током претходних пет година. Мобилни телефони, одећа и обућа чине половину задржане робе на царини. Од укупно 5.467.566 предмета који су се продавали на сајту "Лимундо", било је 29.069 пријава плагијата, а око 600 предмета проглашено је плагијатима.
У Привредној комори Србије било је речи о целом ланцу нелегалне електронске трговине, о злоупотреби друштвених мрежа и спречавању рада специјализованих сајтова који се баве искључиво продајом фалсификоване робе.