У Парохијском дому Храма Светог Саве на Врачару 7. новембра је одржана презентација књиге "Информационо контролисано друштво" презвитера Оливера Суботића, која је настала на основу његове истоимене докторске дисертације из Социологије. Тема књиге је електронски надзор путем савремених ИК технологија и контролисано мас-медијско ширење порука зарад постизања високог степена контроле и усмеравања понашања становништва.
Ова књига је први реализовани пројекат финансиран у оквиру 4ПИ програма РНИДС-а.
Сама чињеница да се овом материјом бави човек са дипломама ФОН-а и Богословског факултета, баца посебну светлост на садржај књиге. Неспорно је да је развој информационе технологије довео до ерозије приватности и у offline и у online свету, али је питање у којој се мери то дешава и да ли је обим тога заиста неопходан. Масовни надзор људи у свакој прилици и на сваком месту (у парку, у школи, у продавници, на радном месту...), снимање и праћење њихових навика и њихова промена понашања у тим условима, сагледани су из угла човека који разуме технологију и подржава њену употребу у свакодневном животу, али се залаже за умереност у томе и прикупљање само неопходних информација о сваком од нас.
Поред аутора, уводну реч су дали и Никола Дробњаковић, уредник издања, Слободан Антонић, професор Универзитета у Београду, Никола Марковић, председник Друштва за информатику Србије и Ненад Маринковић, директор РНИДС-а. Дискусија, која је следила након уводног дела, довела је до закључка да је у основи свега комуникација међу људима, а да је све остало технологија која се не сме (зло)употребити да би се угрозило достојанство било ког човека. "Треба градити друштво поверења, не друштво у коме је свако иницијално сумњив, коме се не верује и од кога се траже многобројни, углавном непотребни, подаци" биле су завршне речи аутора.
Прво поглавље књиге можете скинути са странице "Публикације".