Последњих неколико дана, велику пажњу светске интернет заједнице привукле су две вести, једна која се односи на одлуку француске регулаторне агенције за медије, која је забранила помињање друштвених мрежа Facebook и Twitter у свим медијима, осим уколико нису теме новинских извештаја, и друга вест, према којој ће нови руски Закон о медијима садржати и одредбе по којима ће редакције интернет издања сносити одговорност за екстремистичке коментаре својих читалаца.
Обе вести показале су колико је важан дијалог о управљању Интернетом, што је била и тема конференције „Европски дијалог о управљању Интернетом“ - EuroDIG 2011 (www.eurodig.rs), која је одржана 30. и 31. маја у Београду. На овом скупу једна од главних дискусија водила се о граници између права на слободу говора и говора мржње на Интернету и размену мишљења око тога где се завршава демократско право да се Интернет користи за саопштавање личних ставова и где почиње вређање и угрожавање туђих права. Показало се да међу европским земљама постоје разлике по овом питању, али да су много мање него на глобалном нивоу.
Дијалог о управљању Интернетом покренут је и на конференцији „Дан интернет домена Србије“ – ДИДС 2011 (www.dids.rs), којом је обележена трећа годишњица од почетка регистрације домена „.rs“. Конференцију је организовао Регистар националног интернет домена Србије (РНИДС), а одржана је у марту у Београду. У посебном блоку конференције ДИДС 2011, одржана је панел дискусија са темом: Ко управља Интернетом? Учесници су дискутовали о утицају државе, компанија и корисника у управљању Интернетом, као и о законској регулативи везаној за коришћење Интернета. Покренуте су и теме о нелегалном садржају на Интернету, од кршења ауторских права до постављања порнографског садржаја и политички неподобног садржаја.
РНИДС планира да дијалог о управљању Интернетом настави низом сусрета у својим просторијама, у Дому интернет домена Србије. Први скуп те врсте биће округли сто на тему „Чији је мој интернет домен?“, 14. јуна, који организују РНИДС и Привредна комора Србије.