Други Бизнис клуб који заједно организују Фондација „Регистар националног интернет домена Србије“ (РНИДС) и Нишки кластер напредних технологија (NiCAT) одржан је 8. децембра. Догађај је поново окупио компаније чланице Кластера, али и представнике нишке академске заједнице, других пословних и студентских организација.
Горан Младеновић, директор NiCAT кластера, и Дијана Милутиновић из РНИДС-а, поздравили су окупљене и најавили наставак сарадње и организацију сличних окупљања и следеће године.
Душан Вукановић представио је стартап „Бенефити”, али и поставио у шири контекст значај нематеријалних давања компанија запосленима за чување кадра и начине на које послодавци суштински могу да допринесу задовољству запослених.
Уследила је панел дискусија на тему „Бизнис у доба кризе”. Учесници панела били су Славимир Стошовић, директор IT centra, Небојша Јокић, директор Мреже за сајбер безбедност и Милан Богдановић, директор Клуба привредника Naissus. Панелисти су локалне и глобалне пословне прилике разматрали из различитих углова – aутсорсинга, инвестиција, сајбер безбедности, иновативности, али говорили и о нужности дигиталне трансформације, посебно традиционалних индустрија, без обзира на прилике.
Славимир Стошовић, директор IT centra, скренуо је пажњу на брзину којом су се промене у ИТ сектору догађале током пандемије, али исто тако и неизвесност која предузећа очекује имајући у виду континуиране промене – од прилика на тржишту рада до промена цена компоненти нужних за производњу. Пандемија удружена с радом од куће и све интензивнијом употребом модерних технологија у свим сферама живота дала је ветар у леђа сајбер нападима, чији број из године у годину расте. Иако се фирме које послују у ИТ сектору, посебно ако пружају дигиталне услуге, морају изузетно посветити овој теми, сајбер безбедност треба да буде високо на листи пословних приоритета за сва предузећа, имајући у виду и модерне начине рада, али и недовољну информисаност корисника, закључио је Небојша Јокић, директор Мреже за сајбер безбедност. Директор Клуба привредника Naissus, Милан Богдановић, истакао је да се традиционалне индустрије још увек нису у потпуности упустиле у процесе дигиталне трансформације, али и напоменуо да дигитална трансформација треба да буде заједнички задатак и фирми које послују у традиционалним секторима, али и предузећа која испоручују високотехнолошке производе и услуге.
Панелисти су се сагласили да је континуирано образовање кључ за прилагођавање и очување пословања у несигурним временима. Учење из добрих пракси, стварање контакта и размена знања начин је не само да се лакше послује, већ и да се у кризним временима постиже успех.
Остатак вечери био је посвећен склапању познанстава, умрежавању и размени искустава међу окупљенима.