Регистар националног интернет домена Србије (РНИДС) по други пут се придружује "Европском месецу сајбер безбедности" и 29. октобра, од 10.30 до 14.00, организује панел дискусију под називом "Интернет безбедност 3 у 1", у Музеју науке и технике у Београду, Скендербегова 51.
"European Cyber Security Month" (ECSM) током октобра спроводи Агенција ЕУ за безбедност мрежа и података (ENISA), са циљем да промовише сајбер безбедност међу грађанима како би променили свој став према сајбер претњама и да им пружи најновије информације кроз едукацију и размену добре праксе. Наш свакодневни живот све више зависи од безбедности информација и доступности интернет сервиса. Купујемо, дружимо се, склапамо послове, делимо садржаје, одржавамо сајтове и стварамо базе података - и све то радимо преко Интернета. А да ли и колико размишљамо о безбедности? Ко обрађује наше податке, где их складишти, како их штити, које су главне опасности које нас вребају онлајн, зашто радимо то што радимо онлајн, шта је одговорност нас самих, шта приватних компанија, а шта државе?
Учесници скупа "Интернет безбедност 3 у 1" пробаће да идентификују које су то главне претње интернет безбедности за обичне и пословне кориснике, како се заштитити и шта нас на плану интернет безбедности чека у ближој будућности. Модератор панел дискусије је Слободан Марковић из РНИДС-а, а учествује десетак стручњака из свих области које су битне за сајбер безбедност, у три сесије посвећене општим питањима интернет безбедности, као и специфичностима личних и пословних корисника Интернета.
Гошћа из словеначког националног интернет регистра Јасмина Мешић, координаторка националног програма едукације "Сигурни на Интернету", ARNES SI-CERT, представиће њихову Националну стратегију за сајбер безбедност. Жарко Кецић, руководилац Сектора за ИКТ услуге РНИДС-а, објасниће зашто данас сајбер напад на критичну инфраструктуру неке државе може да има и снажнији ефекат од оружаног напада. Лука Герзић, директор "Герзић & Associates", говориће о анализи безбедности националних интернет домена и кључним резултатима и препорукама. Бранислав Веселиновић, главни инспектор у Одељењу за високотехнолошки криминал МУП-а, представиће стање сајбер безбедности у Србији и које су главне безбедносне претње са којима се данас суочавамо.
Друга сесија је посвећена безбедности појединачних корисника на Интернету. Мр Николина Љепава, предавач на Факултету за медије и комуникације, размотриће психологију нових дигиталних медија, то јест да ли се људи понашају другачије на Интернету него у реалном животу. Лазар Бошковић, директор агенције "АгитПРОП", говориће о спамовању као облику сајбер криминала и бројним преварама које шаљу e-mail спамери. Милоје Секулић, сувласник агенције "Homepage", указаће на небезбедно понашања корисника на друштвеним мрежама.
Трећа сесија бави се безбедношћу пословних корисника Интернета. Бошко Радивојевић, директор компаније "Mainstream", објасниће шта о безбедности треба да знају власници интернет портала и онлајн продавница. Јован Шикања, администратор за безбедност компаније "Лимундо", говориће о улози запослених, значају едукације и стварању културе Интернет безбедности. Владимир Маринков из адвокатске канцеларије "Губерина - Маринков", разјасниће правне аспекте безбедности на Интернету.
КОРИСНИ ЛИНКОВИ:
• ECSM (European Cyber Security Month) - www.cybersecuritymonth.eu
• Музеј науке и технике - www.muzejnt.rs