Нови руски Закон о медијима садржаће и одредбе према којима ће редакције интернет издања сносити одговорност за екстремистичке коментаре својих читалаца. Руски председник Дмитриј Медведев наложио је Министарству за комуникације и везе да припреми одговарајући предлог до 1. августа.
Према важећим законским прописима, руски интернет медији не сносе одговорност за изношење мишљења својих читалаца, али су обавезни да уклањају или исправљају коментаре који позивају на екстремизам или ксенофобију.
Заменик председника Комитета за информациону политику Думе Руске Федерације, Борис Резник, каже да се не ради о увођењу цензуре. „Уз све лепоте Интернета, он се претворио у велико ђубриште, зато је важна одлука председника да се унесу измене у Закон о медијима. И то није цензура, већ елементарно увођење реда. Интернет није тараба на којој се може писати било шта.“, рекао је за Глас Русије, Борис Резник.
Познати руски политиколог, Павел Данилин, сматра да ће предложене законске измене пооштрити рад интернет медија. „Суштина измене закона је негативна, пошто ће интернет медији морати да одустану од интерактивне везе са читаоцима, као што су форуми, а то ће довести до погоршања квалитета садржаја.“, тврди Павел Данилин.
Већина независних руских аналитичаре не слаже се са предложеним променама руског Закона о медијима, већ предлажу да се појача рад служби које прате објављивање недозвољеног садржаја на Интернету.