Фондација „Регистар националног интернет домена Србије“ (РНИДС) са задовољством је подржала такмичење „Осуди дискриминацију“, симулацију суђења из области заштите од дискриминације које је организовала канцеларија Повереника за заштиту равноправности. Такмичење је одржано девети пут и једино је овог типа у Европи на тему дискриминације.
Ове године тема такмичења била је дискриминација по основу националне припадности у дигиталној сфери. Такмичарке и такмичари имали су задатак да израде тужбу и одговор на тужбу, а током полуфинала 21. децембра и финала 22. децембра симулирали су расправу на рочишту.
У финалу су се нашле две екипе чији је задатак био да пред судским већем изнесу аргументе и с позиције тужиоца и с позиције одбране. Чланови већа током финала били су Боса Ненадић, некадашња председница Уставног суда, Снежана Радановић, посебна саветница министарке правде, Дејан Ђукић, директор Фондације РНИДС, Драган Тешић, заменик јавног тужиоца Апелационог тужилаштва у Београду и Дејан Укропина, адвокат. Победила је екипа са Правног факултета Универзитета у Новом Саду у саставу Грлица Голушин, Андреа Широчка и Јован Ђуричић.
Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности, захвалила је младим правницима на учешћу, и истакла да им захвалност дугује не само Канцеларија која је организовала такмичење уз подршку РНИДС-а, већ и цело друштво. Нагласила је да интересовање за такмичење из године у годину не јењава, што даје полет и снагу да се одржи континуитет. Похвалила је напор тимова да одговоре на тему дискриминације у дигиталној сфери и нагласила да ће из дигиталне сфере убудуће долазити велики део захтева за заштиту од дискриминације имајући у виду да се дигитално уткало у наше животе. Тиме је и избор теме својеврсна припрема младих правника за стварне случајеве, учење на извесном примеру, али и прилика за све окупљене да нешто ново чују и науче од тих младих правника.
Симулација суђења (Moot court) из области заштите од дискриминације намењена је студенткињама и студентима права у Републици Србији и представља ваннаставне активности на припреми и одбрани правних случајева (задатог правног проблема) из области заштите од дискриминације. Пројекат се реализује применом методологије која је у међународној академској заједници позната под називом Moot court, прилагођене околностима у којима се пројекат реализује.
Специфични циљ пројекта јесте изградња капацитета будућих правника, студената и студенткиња правних факултета у Републици Србији, за заштиту од дискриминације кроз упознавање правних механизама и стицање вештине излагања правне аргументације, учешћем у симулацији суђења у области заштите од дискриминације.