У организацији Комитета за борбу против кривотворења (ACC - Anticounterfeiting Committee) Међународне асоцијације за заштиту жигова (INTA - International Trademark Association), 29. априла у Палати "Србија", у Београду, одржан је округли сто под називом "Проблем промета кривотворене робе путем Интернета у Републици Србији". У име организатора присутнима су се обратили Милан Милојевић, председник INTA подгрупе за Источну Европу и Централну Азију, и Мара Јанковић, члан INTA.
Учесници округлог стола били су: Микаило Тијанић, шеф Одсека за сузбијање криминала у области интелектуалне својине МУП-а, Дарко Стојчевић, начелник Одељења за заштиту интелектуалне својине при Управи царина, Слободан Јевтић, из Завода за интелектуалну својину, Дејан Ђукић, извршни директор за опште и правне послове Регистра националног интернет домена Србије, Снежана Божић, испред Привредне коморе Србије, Гордана Веселиновић, из Правне службе "Орион телекома", као и представници адвокатских канцеларија које се баве заступањем у области заштите интелектуалне својине.
Поље деловања Комитета за борбу против кривотворења INTA је праћење царинских мера, законодавних решења у борби против кривотворења, праћење промета такве робе путем Интернета, као и праћење примене закона у тој области. Некада је деловање правних заступника у овој области отежано због Закона о заштити података о личности и немогућности да добију информације о прекршиоцу, па најчешће долази само до престанка повреде права, али не и вођења даљег поступка и евентуалне накнаде штете коју је носилац права у тим ситуацијама претрпео.
У име РНИДС-а, Дејан Ђукић је одржао презентацију о рaзлици измeђу сaдржaja пoстaвљeнoг нa интернет сajт и сaмoг нaзивa интернет дoмeнa, услoвимa зa брисaњe нaзивa дoмeнa и питaњa сврсисхoднoсти брисaњa нaзивa дoмeнa у случajeвимa кaдa сe сaдржajeм нa сajту крши нeкo прaвo интeлeктуaлнe свojинe.
Данас се највећи број промета кривотворене робе путем Интернета врши преко друштвених мрежа, као што је Facebook, где је врло тешко открити самог починиоца. Такође, cloud computing омогућава интернет продавцима да потпуно анонимно оглашавају продају, па је најчешће немогуће открити где се налази починилац, али и сервер са кога се шаљу подаци. МУП Србије надлежан је у сузбијању оваквих кривичних дела само уколико се сервер налази у Србији. Неке домаће интернет платформе, које омогућавају продају робе путем Интернета, успешно се боре против оваквих појава врло јасним уговорима о могућности оглашавања.
Веома је важна и сарадња надлежних институција и компанија које се баве курирским услугама, као и сарадња између самих органа јавне управе, законодавца и судства. Зато предлог за успешније решавање промета кривотворене робе путем Интернета јесте коришћење постојећих законских регулатива и решења, уз константну међусобну комуникацију како власти, и државних институција, тако и осталих посредника и носиоца права.
КОРИСНА АДРЕСА:
www.inta.org