У просторијама РАТЕЛ-а, у Београду, 14. јуна организован је скуп за учешће на даљину на форуму Европски дијалог о управљању Интернетом. EuroDIG 2012, на тему ”Права интелектуалне својине у дигиталном окружењу” одржан је 14. и 16. јуна у Стокхолму у Шведској.
EuroDIG је европска иницијатива отворена за дискусије и размену мишљења између заинтересованих актера из целе Европе о питањима развоја, употребе и управљања Интернетом. Овај форум се одржава једном годишње и окупља надлежне институције, јавни и приватни сектор и цивилно друштво, као и све заинтересоване појединце широм Европе. Београд је прошле године био домаћин EuroDIG-а.
Србија на EuroDIG-у у Шведској има своје представнике који су пренели закључке првог Форума интернет дијалога Србије одржаног 19. априла 2012. у Београду.
На скупу одржаном у РАТЕЛ-у је поред праћења уживо скупа у Стокхолму, истовремено одржана и домаћа дискусија на тему ”Права интелектуалне својине у дигиталном окружењу”. Том приликом је речено:
- Систем заштите интелектуелне својине мора да прође кроз преиспитивање.
- Сада у око 40 држава постоје одређени облици цензуре. Недозвољиво је да се под видом заштите деце уводи цензура.
- Морају се пронаћи нови модалитети сарадње и договора о управљања Интернетом. У Европи расте утицај јавности на политику и мере у области Интернета.
- Садашње представе о интектуалној својини базиране су на аналогној, а не на дигиталној стварности.
- Потребно је створити нови пословни модел и регулацију интелектулне својине на начин који је најприхватљивији корисницима и одговара стварности информационог друштва.
Констатовано је да вођене дебате у Београду, а ни у Стокхолму не могу одмах да пруже дефинитивне одговоре на отворена питања интелектуелне својине у дигиталном окружењу, али да су корисне за приближавање ставова и проналажење решења у условима развоја дигиталне економије. Проблем је што постоје различити интереси и степени информисаности о потреби и значају савременог дефинисања интелектуалне својине.
Извор: ИКТ Билтен бр. 259