Десет екипа, 40 учесника, гимназијалци из Ниша, студенти и студенткиње из Београда, Новог Сада, Крагујевца, Чачка и Ниша током 48 сати, 25. и 26. новембра, покушали су да одговоре на питање шта то све има на ћирилици на интернету. Свих 10 екипа је пронашло одговор и представило различите веб-портале – од портала који излиставају постојеће ресурсе, подстичу дискусије до портала на којима се граде заједнице.
Жири у саставу Петар Словић и Иван Ћирић, Quantox Technology, и Душан Стојичевић, Gransy/РНИДС, пратио је током 48 сати рад тимова, но, по представљању решења ипак био суочен са прилично тешким задатком – да одреди три првопласиране екипе од којих само једна може да буде победничка. Све екипе понудиле су занимљив угао гледања на тему, дале решења рађена у различитим технологијама, а изнад свега испоручилe занимљиве идеје које су доследно и у задатом временском оквиру успешно реализовале.
Прво место припало је екипи гимназијалаца специјалног ИТ одељења „Бора Станковић“ из Ниша. Најмлађи тим који је учествовао а чије је решење „Ћирилко” побрало симпатије жирија чине Никола Пешић, Илија Дончић и Милош Митровић.
Решење екипе „Неко добро име” коју чине: Никола Огњеновић, Анђела Броћета, Никола Јоловић, Милан Лазаревић, а који студирају на Факултету техничких наука у Новом Саду, однело је друго место на хакатону. Трећепласирани су били студенти Рачунарског факултета, екипа „Три прасета”, коју чине: Михаило Гачић, Игор Ђурић и Вукадин Лазаревић.
„Има на ћирилици” је трећи хакатон коју су заједно организовали Фондација „Регистар националног интернет домена Србије” (РНИДС) и компанија Quantox Technology. Тимови су имали наизглед једноставан, а заправо прилично захтеван задатак – да конципирају и од нуле програмирају (готова и типска решења нису била дозвољена) веб-сајт на ком и веб-дивелопери и креатори садржаја могу да нађу ресурсе корисне за креирање садржаја и веб-сајтова на ћирилици.
Овог пута хакатон је реализован онлајн, па су тимови из удобности својих домова развијали решења, обављали контролне састанке са менторима, а неки и представљали решења. Тимови који су одабрали да представљају решења уживо пред жиријем окупили су се 27. новембра у подне у просторијама Quantox Technology у Београду, одакле је емитован програм представљања решења.
Снимак представљања решења хакатона можете погледати на линку.