Finale nacionalnog takmičenja Serbian Cybersecurity Challenge 2024 održano je 15. maja, a dan potom, tokom svečane ceremonije, proglašeni su pobednici. Takmičenje Serbian Cybersecurity Challenge, deo programa Sajber heroj koji realizuje Mreža za sajber bezbednost, organizovano je po peti put, a ovo je druga godina kako Fondacija „Registar nacionalnog internet domena Srbije“ (RNIDS) učestvuje kao partner na projektu.
U finalu se takmičilo 17 timova, prethodno izabranih kroz više eliminacionih rundi, u formi „osvajanja zastave“ (CTF – Capture the Flag), rešavanjem zadataka iz različitih oblasti vezanih za sajber bezbednost. Timovi su sačinjeni od studenata i srednjoškolaca iz različitih gradova u Srbiji, novih, ali i takmičara koji su već učestvovali u prethodnim ciklusima takmičenja i bili deo reprezentacije koja je predstavljala Srbiju na evropskom takmičenju.
Ove godine prvoplasirana je bila ekipa EOF, sačinjena mahom od studenata Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu, dok je drugoplasiranom timu mylittLEpwny za dlaku izmakla pobeda. Tim 0x00 sačinjen od članova iz Niša i Raške koji su već učestvovali na takmičenju, ali ne u ovom sastavu, zauzeo je treće mesto na takmičenju.
Proglašenje pobednika na nacionalnom takmičenju nije kraj procesa, jer će deset odabranih učesnika iz različitih ekipa imati priliku da formira nacionalni tim i brani boje Srbije na Evropskom takmičenju u oblasti sajber bezbednosti (European Cybersecurity Challenge) koje će na jesen biti održano u Torinu u Italiji.
Tokom ceremonije proglašenja pobednika, održane 16. maja, reči je bilo o široj perspektivi izgradnje kapaciteta u oblasti sajber bezbednosti. Tokom uvodnog panela koji je moderirala Dijana Milutinović iz Fondacije RNIDS, predstavnici Ministarstva informisanja i telekomunikacija i Misije OEBS u Srbiji (koja više godina podržava realizaciju Sajber heroj programa) govorili su o svojim aktivnostima i perspektivama. Direktor Mreže za sajber bezbednost, Nebojša Jokić, govorio je saradnji sa brojnim organizacijama na realizaciji projekta, ali i strateškom značaju kontinuirane edukacije na polju sajber bezbednosti.
Okupljeni su imali prilike da upoznaju predstavnice Srbije na Sajber kampu održanom u maju u Albaniji, osam izvanrednih devojka, mahom srednjoškolki, koje su prenele svoja iskustva sa takmičenja, i istakle da su bile jedina ekipa iz regiona koju su činile isključivo devojke.
Takmičari iz prethodnih ciklusa govorili su o svojim iskustvima sa nacionalnog i evropskog takmičenja, o stečenim znanjima, a posebnu pažnju posvetili Capture the Flag formatu takmičenja koji učesnicima pruža uvid i iskustvo u ofanzivni i defanzivni deo sajber napada.
Predstavnici privrede i organizacija koje su sponzorisale takmičenje, govorili su o iskustvima treninga kadra za poslove sajber bezbednosti u organizacijama iz kojih dolaze, ukazali na važnost i neformalnog i institucionalnog razvoja kapaciteta u ovoj oblasti, potražnju za ekspertima za informacionu bezbednosti koja će tek da bude izražena, te značaj saradnje i razmene informacija svih aktera na podizanju nivou sajber bezbednosti u društvu.
Izgradnja kapaciteta u oblasti sajber bezbednosti cilj je realizacije programa Sajber heroj koji sprovodi Mreža za sajber bezbednost. Kroz vannastavni rad sa studentima i srednjoškolcima, treninge i učešće na takmičenjima mladi stiču i praktikuju znanja o sajber bezbednosti.