„Lendraš (land rush, izraz koji opisuje ograničeni početni period tokom kog se registruju atraktivni nazivi domena) je počeo tačno u podne 10. marta te 2008. godine kada je i zaustavljena registracija domena .yu“, priseća se Mirjana Tasić, savetnica u Fondaciji „Registar nacionalnog internet domena Srbije“ (RNIDS) koja je vodila proces prelaska sa domena .yu na domen .rs. Prvog dana registracije registrovano je 7.000 naziva domena .rs.
„Lendraš je završen dosta brzo i uspešno, za 45 minuta, i nastavljeno je sa redovnom registracijom naziva domena .rs. Naravno, nazivi domena registrovani na .yu bili su rezervisani u domenskom prostoru .rs narednih šest meseci tako da su njihovi registranti imali dovoljno vremena da iskoriste prvenstvo pri registraciji. Domeni .yu bili su aktivni još neko vreme, međutim, prelazak je okončan izuzetno brzo, za otprilike godinu dana, a obično je potrebno pet godina“, rekla je Mirjana Tasić.
U domenskom prostoru .yu bilo je nešto više od 40.000 domena. Aktivno je zapravo bilo više od polovine, nazivi su „brisani“ isključivo na izričit zahtev registranta. Nakon okončanja prelaznog perioda iskorišćeno je pravo na preregistraciju iz .yu na .rs za 19.372 naziva domena.
„Radili smo sa mnogo entuzijazma u vrlo izazovno doba za zemlju na međunarodnom planu, i to bez sredstava. Tek nakon početka registracije počela su da pristižu sredstva da najpre pokrijemo troškove koji su nastali tokom procesa, a potom i da „podižemo“ poslovanje Registra“, rekla je Mirjana Tasić.
.rs 15 godina kasnije
Svoj petnaesti rođendan .rs dočekuje sa više od 130.000 registrovanih naziva domena. Danas je prva opcija poslovnih korisnika interneta u Srbiji jer poslednja istraživanja pokazuju da više od 65% preduzeća za adresu svog sajta koristi domen .rs.
„Tokom 15 godina rada, RNIDS je bio posvećen stalnom unapređenju kvaliteta usluge, automatizaciji procesa i izgradnji stabilne infrastrukture presudne za funkcionisanje interneta u Srbiji. Poboljšavali smo tehničke performanse, radili na podizanju nivoa bezbednosti nacionalnih domena uvođenjem tri vrste zaključavanja domena i DNSSEC digitalnog potpisivanja. Uveli smo model rešavanja domenskih sporova koji prati najbolje svetske prakse, ali i proširili mrežu ovlašćenih registara, pa registranti nacionalnih domena imaju ne samo veliku mogućnost izbora pružaoca usluga, već i svu neophodnu podršku na lokalu“, rekao je Dejan Đukić, direktor Fondacije RNIDS.
Pre gotovo pet godina .rs je postao višejezičan, odnosno IDN (internacionalizovani nazivi domena) jer je registracija naziva domena omogućena sa proširenim setom latiničkih karaktera iz jezika nacionalnih manjina koji se koriste u Srbiji.
„Pred nama su novi izazovi, novi ciklusi unapređenja, usklađivanja s novim tehnologijama, tržišnim trendovima, a sve u korist registranata nacionalnih internet domena,“ zaključio je Đukić.