Privredna komora Srbije je, u saradnji sa Međunarodnom organizacijom za zaštitu žigova (INTA) i Fondacijom „Registar nacionalnog internet domena Srbije“ (RNIDS), 21. septembra, organizovala okrugli sto o primeni Uredbe o zaštiti prava intelektualne svojine. Ova aktuelna tema je okupila predstavnike carine, policije, tužilaštva, tržišne inspekcije, internet provajdere, nosioce prava intelektualne svojine, kao i privrednike koji se bave elektronskom trgovinom.
U diskusiji su zapažena izlaganja imali Dejan Đukić, rukovodilac Sektora za opšte i pravne poslove u RNIDS-u, i Milan Milojević iz INTA Odbora za borbu protiv krivotvorenja, podgrupa za istočnu Evropu i centralnu Aziju, koji su ukazali na specifičnosti zaštite prava intelektualne svojine na Internetu.
Nova uredba, koja je počela da se primenjuje početkom septembra, usklađena je sa evropskim propisima i detaljnije reguliše podnošenje zahteva za preduzimanje mera i postupak odlučivanja po zahtevima nosilaca prava. Novina je što su obuhvaćeni i postupci sa malim pošiljkama u poštanskom saobraćaju. Imajući u vidu da se u eri elektronske trgovine i masovne kupovine robe preko Interneta, u malim pošiljkama pojavljuje veliki procenat falsifikovanih proizvoda, zaključeno je da njihova kontrola predstavlja poseban izazov. Zaštita prava intelektualne svojine jedan je od zadataka Uprave carina prilikom nadzora robe kod uvoza i sprovodi se za robne marke, modele, patente, autorska i druga prava.
U slučaju sumnje da roba koja se uvozi povređuje prava intelektualne svojine, carinske vlasti robu privremeno zadržavaju, a ako se u postupku utvrdi da je došlo do povrede prava, krivotvorena roba se oduzima i uništava. Ove godine uništeno je oko milion artikala, što nije učinjeno tokom prethodnih pet godina. Mobilni telefoni, odeća i obuća čine polovinu zadržane robe na carini. Od ukupno 5.467.566 predmeta koji su se prodavali na sajtu "Limundo", bilo je 29.069 prijava plagijata, a oko 600 predmeta proglašeno je plagijatima.
U Privrednoj komori Srbije bilo je reči o celom lancu nelegalne elektronske trgovine, o zloupotrebi društvenih mreža i sprečavanju rada specijalizovanih sajtova koji se bave isključivo prodajom falsifikovane robe.