Novi ruski Zakon o medijima sadržaće i odredbe prema kojima će redakcije internet izdanja snositi odgovornost za ekstremističke komentare svojih čitalaca. Ruski predsednik Dmitrij Medvedev naložio je Ministarstvu za komunikacije i veze da pripremi odgovarajući predlog do 1. avgusta.
Prema važećim zakonskim propisima, ruski internet mediji ne snose odgovornost za iznošenje mišljenja svojih čitalaca, ali su obavezni da uklanjaju ili ispravljaju komentare koji pozivaju na ekstremizam ili ksenofobiju.
Zamenik predsednika Komiteta za informacionu politiku Dume Ruske Federacije, Boris Reznik, kaže da se ne radi o uvođenju cenzure. „Uz sve lepote Interneta, on se pretvorio u veliko đubrište, zato je važna odluka predsednika da se unesu izmene u Zakon o medijima. I to nije cenzura, već elementarno uvođenje reda. Internet nije taraba na kojoj se može pisati bilo šta.“, rekao je za Glas Rusije, Boris Reznik.
Poznati ruski politikolog, Pavel Danilin, smatra da će predložene zakonske izmene pooštriti rad internet medija. „Suština izmene zakona je negativna, pošto će internet mediji morati da odustanu od interaktivne veze sa čitaocima, kao što su forumi, a to će dovesti do pogoršanja kvaliteta sadržaja.“, tvrdi Pavel Danilin.
Većina nezavisnih ruskih analitičare ne slaže se sa predloženim promenama ruskog Zakona o medijima, već predlažu da se pojača rad službi koje prate objavljivanje nedozvoljenog sadržaja na Internetu.